Nastawieni na sukces


Nastawieni na sukcesponiedziałek, 9 lutego 2015

Roztwór PPP czyli Pozytywne Podejście Psychiczne


 
Za moich młodych czasów jednym z ważniejszych haseł było „Pij mleko”. Ten płyn miał mieć wpływ na lepsze zdrowie i rozwój fizyczny. Wyśmiał je nieco znakomity satyryk Andrzej Mleczko rysując małego brzdąca w wózku, ze smoczkiem w buzi, który widząc to hasło wykonał gest Kozakiewicza czyli położył lewe przedramię na zgiętą w łokciu druga rękę. Wszyscy wiedzieli, że to zastępuje powiedzenie „Pocałuj mnie w …,” no na przykład w nos. Później dowiedziałem się, że mleko trzeba pić (niekoniecznie w dużych ilościach), by na starość nie mieć kłopotów z układem kostnym, dla którego ważnym składnikiem jest wapń.

Trochę to dziwne skojarzenie, ale picie mleka dla zdrowia przypomniało mi się, gdy czytałem książkę Davida Schwartza „Magia myślenia kategoriami sukcesu”. Autor zaproponował stosowanie roztworu PPP czyli Pozytywnego Podejścia Psychicznego. Wizualizując to sobie, codziennie rano piję wodę z butelki z nalepką PPP. I nastrajam się pozytywnie do nadchodzącego dnia – do tego co mnie czeka, co mam zrobić, jak zachowywać się wobec innych, jak sprawiać, żeby dzień zaliczyć do udanych i mieć poczucie dobrze zrealizowania kolejnych zadań.

Roztwór PPP oczyszcza ze wszystkiego, co w głowie przeszkadza w odpowiednim nastawieniu się na pozytywny dzień. Nie myślę wówczas: a co będzie jak się nie uda, tylko: co mam zrobić, żeby się udało. Wyrzucam stare nieudane doświadczenia, a w zamian buduję pozytywny scenariusz wykonania dzisiejszych zadań.

David Schwartz mówiąc jak realizować marzenia formułuje także hasło przypominające słowa wypowiadane przez Marka Kondrata w reklamie banku: Albo snujesz marzenia albo je realizujesz.

I podkreśla: Zacznij od razu, nie czekaj na doskonałe warunki bo ich nie ma. W drodze na szczyt trzeba polubić wysiłek i trudności – podobnie jak  to się dzieje przy wspinaczce górskiej. Pokonujemy własne słabości i mamy z tego frajdę. Coraz większą po kolejnych wycieczkach w góry, gdy nabierzemy już coraz większej wprawy.

Ale najpierw trzeba uwierzyć w siebie, przygotować się, przystąpić do działania, podejmować decyzje, zdobywać cały czas wiedzę potrzebną do realizacji zadań.

Są ludzie, którzy będą wyśmiewać takie podejście do życia. Oni nie wierzą, że samemu można coś ważnego wypracować, osiągnąć prawdziwy sukces. Niepowodzenia i życie na niskim poziomie, własną frustrację usprawiedliwiają otoczeniem, czynnikami od nich niezależnymi, zrządzeniem losu itp. Nie ma się co tym przejmować.

Pij rano umownie roztwór PPP, będziesz pogodniej nastawiony do życia mimo napotkania czasem na trudności i przeciwności tak zwanego losu.
 

Książkę warto przeczytać, chociaż większym, bardziej uznanym  bestsellerem tego autora jest  „Magia myślenia na wielką skalę”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz