Nastawieni na sukces


Nastawieni na sukcesniedziela, 21 sierpnia 2016

Emocje kierują naszym życiem Tak jak w reklamie pewnej sieci mamy serce i rozum. Najpierw – przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji – kierujemy się sercem, potem rozum to tłumaczy, dlaczego tak postąpiliśmy.

Mamy dwa umysły – tłumaczy dr Daniel Goleman w swojej przełomowej książce „Inteligencja emocjonalna”. Jeden czuje , drugi myśli.  

Trudno wartościować, który jest ważniejszy. Pierwszy wykształcił się ten od odczuć. Człowiek widząc zagrożenie (wilk, pożar, napaść) najpierw ucieka, a potem zastanawia się , czy uczynił słusznie.

Emocje nie są złe, złe jest nieumiejętne ich wykorzystywanie. Trzeba nauczyć się kontrolować własne i cudze emocje. One nam zawsze towarzyszą. Dostajesz sygnał z zewnątrz (ktoś na Ciebie krzyknął), a emocje rodzą się w zależności od Twoich wcześniejszych doświadczeń.

Krzyknął, bo chciał Cię ostrzec przed niebezpieczeństwem lub krzyknął , bo w gwarze rozmów obawiał się, że go nie usłyszysz. Ale Ty mogłeś odebrać to jako akt agresji: dlaczego on na mnie  (a nie do mnie) krzyczy?

Poznaj swoje emocje, poznaj emocje innych. Staraj się je zrozumieć, opanować, wykorzystać w dobrym celu.

Zrozum, że kobiety i mężczyźni inaczej myślą o tym samym, mają zupełnie inne postrzeganie pewnych zagadnień, maja inaczej skonstruowany mózg.

Daniel Goleman mówi:

„Mężczyźni są bardziej predystynowani do odgradzania się murem milczenia,  kobiety są bardziej skłonne do krytykowania swoich mężów.”

I nie można się na to obrażać. Trzeba to przyjąć ze zrozumieniem.

To kilka refleksji po przeczytaniu tej książki, niezbyt łatwej w odbiorze, gdyż pisanej językiem naukowca.

Ale warto przebrnąć. I zrozumieć, że od odpowiedniego wykorzystania emocji zależy nasze szczęśliwe życie.

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz