Nastawieni na sukces


Nastawieni na sukcesponiedziałek, 5 stycznia 2015

Noworoczne postanowieniaNa wyznaczenie sobie nowych celów, na remanent zrealizowania zadań wcześniej postawionych dobry i słuszny jest każdy czas. Przyjęło się jednak, że rozpoczęcie nowego roku jest najbardziej odpowiednim terminem na zastanowienie się: co zrobiłem, czego jeszcze nie dokończyłem, czego nie zacząłem, a co powinienem zrobić w kolejnych 12 miesiącach.

To data symboliczna, ale warto jakąś przyjąć.  Gdy po 40 latach rzucałem palenie (nie wierzyłem, że może się to udać po przeczytaniu książki, próbowałem wcześniej z pastylkami i elektronicznymi papierosami), powiedziałem to sobie na początku roku: może jednak warto spróbować? Koleżanka z pracy przyniosła poradnik Allena Carra i powiedziała: mojemu mężowi się udało, może tobie też to pomoże.

Nie miałem wówczas takiego jak teraz pojęcia o trenerach rozwoju osobistego i metodach motywacyjnych. Zobaczyłem, że książka ma 45 rozdziałów i postanowiłem czytać codziennie jeden. Trochę na zasadzie zabawy i ciekawości - co może pisać autor na tylu stronach o szkodliwości palenia? Wiedziałem, że nie mam silnego charakteru, więc  brakowało wiary i przekonania, że może się udać.

Po dwóch miesiącach przestałem palić. Bez bólu, bohaterstwa, cierpienia. Nie przeszkadzają mi inni palacze. Nie ciągnie mnie do sięgnięcia chociażby po jednego dymka. Zniknęła potrzeba palenia, zapomniałem co  oznacza termin „nałóg” i bohaterska z nim walka.

 Potem z lektur dowiedziałem się, że trzeba sobie wyznaczyć ważny cel, określić termin, uwierzyć, że  jest możliwe jego osiągnięcie. Przyjąć jakiś plan.   Wyrzucić stare myślenie, wprowadzić nowe, zresetować się, jak resetuje się komputer.  Zaprogramować na nowo.

Pomyślałem wówczas: o kurcze, to prawda. Mnie się to udało z paleniem. I znowu przeczytałem: nic się samo nie udaje,  tobie się nie udało,   sam to sobie wypracowałeś. Osiągnąłeś zamierzony efekt.

Tak, wyznaczyłem sobie cel, przyjąłem konkretny plan, określiłem termin i …  mam  w tej dziedzinie sukces.

Dlatego właśnie teraz chcę przypomnieć , że takie działanie się sprawdza. A początek roku jest do tego jedną z okazji, nie jedyną.

Wyznacz sobie cel …

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz